hamburger icon
close menu icon
Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda

Żuławska kolej dojazdowa

Istniały dwa zasadnicze powody powstania kolei wąskotorowej na Żuławach. Pierwszym z nich była potrzeba transportu żywności z regionu o wybitnie rolniczym. Drugim techniczna niemożność poprowadzenia tutaj linii kolei normalnotorowej z uwagi na stale podmokły teren. Pierwsza tutejsza kolej wąskotorowa powstała w roku 1891roku, posiadała trakcję konną i liczyła zaledwie 4,5km. Łączyła Nowy Staw z Kościeleczkami, a powstała na wyłącznie potrzeby cukrowni w Nowym Stawie, dokąd z pobliskich gospodarstw dowożono buraki. Sześć lat później w 1897r. doszło do układu między cukrownią a grupą niemieckich przedsiębiorstw. 
Efektem umowy 16 listopada 1898r. do użytku oddana została sieć kolei o łącznej długości 55,5km, o trwałej nawierzchni dostosowanej do trakcji mechanicznej i dopuszczalnym obciążeniu osi 8 ton. Ten pierwszy odcinek kolejki połączył Lipinkę Gdańską, Nowy Staw wraz z istniejącą linią do Kościeliczek, Lichnowy wraz z odgałęzieniem do Ostaszewa oraz Lisewo i Miłoradz. Wąskotorówka wywoziła stąd przede wszystkim płody rolne, natomiast przywoziła na Żuławy materiały budowlane, węgiel i nawozy sztuczne. Dobre wyniki ekonomiczne spowodowały zawiązanie się spółki kolejowej Westpreussische Kleinbahnen - Aktiengesellschaft z siedzibą w Berlinie, która jeszcze w 1899 roku otworzyła sieć publicznej kolei wąskotorowej. Powstała linia
łącząca Malbork ze Stalewem przez Królewo, Stare Pole i Fiszewo. W 1890 roku oddano do użytku linię od Malborka przez Kałdowo do Lipinki Gdańskiej oraz z Kałdowa do Miłoradza. A w roku 1901roku połączono Nowy Dwór Gdański z Ostaszewem. Rozbudowa wąskotorowej kolei na Żuławach trwała aż do 1944 roku. Jak w wielu przypadkach wszystko zmieniło się wraz ze zmianą mieszkańców tych ziem. Ostateczne zamknięcie żuławskiej wąskotorówki miało miejsce w 1996 roku. Jednak w roku 2003 dzięki staraniom Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych, żuławska wąskotorówka ożyła. Rozpoczęły się regularne przewozy pasażerskie, które prowadzone były na trasie Nowy Dwór Gdański - Stegna Gdańska - Prawy Brzeg Wisły - Sztutowo. Dzisiaj Żuławska Kolej Dojazdowa, to kolej wąskotorowa łącząca takie miejscowości, jak Mikoszewo, Jantar, Stegna, Sztutowo i Nowy Dwór Gdański. Jest to jedna z najstarszych i najpiękniejszych kolei wąskotorowych w Polsce. Z okien wagonów można podziwiać wspaniałe krajobrazy Żuław, a Morze Bałtyckie i wiele innych atrakcji są na wyciągnięcie ręki.
Źródło : Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego – Kampania Promocyjna Żuław

Strona poświęcona Żuławskiej Kolejce Dojazdowej dostępna jest pod linkiem >> https://kolejzulawska.pl/